Ulicami Nitry s GPS

Pokrok nezastavíš. Že sú naše deti s modernými elektronickými „hračkami“ lepší kamaráti ako my starší, to je každému jasné. No aj ony občas potrebujú usmernenie odborníka.  Našli sme ho v osobe vskutku povolanej – v pánovi učiteľovi Cápayovi z Katedry informatiky UKF v Nitre, ktorý pre našich šiestakov z VIN pripravil špeciálne vyučovanie v teréne.

Úvodná predpríprava prebiehala priamo na Katedre informatiky, kde sa žiaci dozvedeli, prečo je Zem rozdelená poludníkmi a rovnobežkami na označené dieliky, ako fungujú zemské súradnice, či ako nájsť na Zemi konkrétny bod. Na počítačoch si vyskúšali vyhľadávanie na mapách google a zistili, že treba aspoň tri satelity, aby sa dala určiť presná poloha toho, čo chceme zamerať.

Po krátkej prestávke na posilnenie sa začalo dobrodružstvo v uliciach Nitry. S tabletmi v rukách šiestaci kráčali od bodu k bodu, ktoré im tablety ukazovali prostredníctvom GPS lokácie. Predpripravená aplikácia im zadávala správny smer a počet metrov.  Pri každom čiastkovom cieli sa pristavili, aby zodpovedali jednoduchú otázku. Správna odpoveď ich odmenila zaujímavými informáciami o danom historickom objekte a posunula k bodu ďalšiemu. Takto ich spolu prešli 13: od Mlynov, starej tržnice, cez Piaristický kostol, pítnik a slovanský kríž, synagógu, hracie hodiny, slovanský meč, pôvodné slovanské meno Nitry, morový stĺp a poštu… až po súsošie vtáčikov v parku pred divadlom.

Všetkým sa nám vyučovanie v teréne mimoriadne páčilo, takže sa podobných akcií určite chceme zúčastniť ešte veľakrát. Naše veľké poďakovanie patrí pánovi učiteľovi Mgr. Martinovi Cápayovi, PhD., ktorý túto zaujímavú výuku pripravil a spolu s našimi vinkárskymi šiestakmi aj absolvoval. Jeho zásluhou sme teda spojili nielen informaticko-geografické s kultúrno-historickým, ale aj príjemné s užitočným.

This entry was posted in Aktuality 2019/20, Fotogaléria 2019/20. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
 • UTENDUM EST AETATE, CITO PEDE LABITUR AETAS  (Ovidius)

  Musíme využiť čas, čas rýchlym behom sa rúti

 • Vyhľadávanie

 • Čo nás čaká

  30.10 – 31.10. – jesenné prázdniny

  4. – 8. 11. 2019 – zber papiera

 • Dnes má meniny

  Alojzia

 • Jedálny líst

  streda 23. 10.

  5 Polievka rajčinová 1, 7,
  7031 Bravčový rezeň belehradský 1, vita nápoj citro

  štvrtok 24. 10.

  7 Polievka kyslá zemiaková 7, 1,
  9011 Kurací sekaný rezeň v cestičku 3, 7, 1,, dusená ryža, zemiaková obloha-kukurica

  piatok 25. 10.

  5 Polievka fazuľová kyslá so zemiakmi 7, 1,
  17002 Halušky s vajcom, kyslá uhorka, stolová voda, hruška

  Celý jedálny lístok

 • Zmeny na stránke

  16.10.2019 – Európsky deň jazykov 2019, Škola bez nenávisti (Aktuality, Fotogaléria), Florbalový turnaj (Aktuality, Fotogaléria, Úspechy)

  17.10.2019 – Imatrikulácia, Združenie Storm: interaktívna prednáška (Aktuality, Fotogaléria)

  23.10.2019 – Divadlo v anglickom jazyku (Aktuality, Fotogaléria)

   

   

 • Kontakt

  Základná škola, Benkova 34, Nitra
  benkova34@gmail.com
  037/773 10 15