Ulicami Nitry s GPS

Pokrok nezastavíš. Že sú naše deti s modernými elektronickými „hračkami“ lepší kamaráti ako my starší, to je každému jasné. No aj ony občas potrebujú usmernenie odborníka.  Našli sme ho v osobe vskutku povolanej – v pánovi učiteľovi Cápayovi z Katedry informatiky UKF v Nitre, ktorý pre našich šiestakov z VIN pripravil špeciálne vyučovanie v teréne.

Úvodná predpríprava prebiehala priamo na Katedre informatiky, kde sa žiaci dozvedeli, prečo je Zem rozdelená poludníkmi a rovnobežkami na označené dieliky, ako fungujú zemské súradnice, či ako nájsť na Zemi konkrétny bod. Na počítačoch si vyskúšali vyhľadávanie na mapách google a zistili, že treba aspoň tri satelity, aby sa dala určiť presná poloha toho, čo chceme zamerať.

Po krátkej prestávke na posilnenie sa začalo dobrodružstvo v uliciach Nitry. S tabletmi v rukách šiestaci kráčali od bodu k bodu, ktoré im tablety ukazovali prostredníctvom GPS lokácie. Predpripravená aplikácia im zadávala správny smer a počet metrov.  Pri každom čiastkovom cieli sa pristavili, aby zodpovedali jednoduchú otázku. Správna odpoveď ich odmenila zaujímavými informáciami o danom historickom objekte a posunula k bodu ďalšiemu. Takto ich spolu prešli 13: od Mlynov, starej tržnice, cez Piaristický kostol, pítnik a slovanský kríž, synagógu, hracie hodiny, slovanský meč, pôvodné slovanské meno Nitry, morový stĺp a poštu… až po súsošie vtáčikov v parku pred divadlom.

Všetkým sa nám vyučovanie v teréne mimoriadne páčilo, takže sa podobných akcií určite chceme zúčastniť ešte veľakrát. Naše veľké poďakovanie patrí pánovi učiteľovi Mgr. Martinovi Cápayovi, PhD., ktorý túto zaujímavú výuku pripravil a spolu s našimi vinkárskymi šiestakmi aj absolvoval. Jeho zásluhou sme teda spojili nielen informaticko-geografické s kultúrno-historickým, ale aj príjemné s užitočným.

This entry was posted in Aktuality 2019/20, Fotogaléria 2019/20. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
 • Vyhľadávanie

 • Čo nás čaká

  1. 7. – 31. 8. 2020 – letné prázdniny

   

   

   

 • Jedálny lístok

  utorok 2. 6.

  5 Polievka rascová s vajcom 3, 9, 1, 7,
  17086 Hrachová kaša, varené údené mäsa, chlieb1, 3, vita nápoj

  streda 3. 6.

  4 Polievka rybacia zimná
  6009 Hovädzí guláš mexický 1, čaj ovocný

  štvrtok 4. 6.

  7 Polievka fazuľová s fliačkami 9, 1, 7, 3,
  9016 Kuracie prsia na kukurici 7, zemiaková kaša7, kyslá uhorka, vita nápoj

  Celý jedálny lístok

 • Dnes má meniny

  Xénia

 • Zmeny na stránke

  8.4.2020 – leták Podpora detí pred násilím (Aktuality)

  20.4.2020 – leták Telefonická krízová linka (Aktuality)

  5.5.2020 – Aj Ty v IT – ideme do finále!, Bezpečnosť detí v online prostredí (Aktuality, Fotogaléria)

  6.5.2020 – Aj TY v IT – vyhrali sme! (Aktuality)

  14.5.2020 – Junior Internet 2020 (Aktuality, Úspechy)

  1.6.2020 – Môj hrdina si ty (Aktuality)

   

   

   

 • Kontakt

  Základná škola, Benkova 34, Nitra
  benkova34@gmail.com
  037/773 10 15