Projekt EDUCATE Slovakia

Poslaním projektu EDUCATE Slovakia organizácie AIESEC je vytvorenie medzinárodného vzdelávacieho prostredia a novej interaktívnej formy vzdelávania, ktorá zvýši záujem študentov o globálne problémy a ich povedomie o iných svetových kultúrach.

Úlohou projektu je tiež vnášať nové nápady do vyučovacieho procesu, umožniť žiakom získavať poznatky zážitkovou formou a predovšetkým rozvíjať komunikáciu v cudzom jazyku. Stážisti sa týmto spôsobom môžu oboznámiť so slovenskou kultúrou a získať skúsenosti s prácou v medzinárodnom prostredí.

Projekt „Educate Slovakia“ vniesol do výučby anglického jazyka na našej škole čerstvý vietor v podobe zvýšenej motivácie žiakov. Žiaci získali možnosť overiť si svoje teoretické vedomosti v praxi – a to nielen z  cudzích jazykov, ale aj geografie, dejepisu či občianskej náuky. Učiteľom angličtiny sa naskytla výnimočná príležitosť vidieť svojich žiakov v reálnych komunikačných situáciách – odkryli tak silné ale aj slabé stránky z hľadiska jednotlivých jazykových zručností.

Projekt by však nebol úspešný bez samotných stážistov a ich prezentácií. Prezentácie boli pútavé, použité jazykové prostriedky a výber tém primerané pre žiakov ZŠ. Súčasťou jednotlivých besied boli aj ukážky hudby, miestneho folklóru a tradícií, stážisti si zo svojich krajín doniesli aj typické predmety, ktoré mali u „publika“ najväčší úspech. Teoretickú časť svojich prezentácií stážisti vhodne doplnili jazykovými hrami a riadenými dialógmi.

Na záver chceme zdôrazniť prínos projektu z hľadiska multikultúrnej výchovy a výchovy k ľudským právam. Aktivity vedúce k odbúraniu strachu z cudzieho by mali byť každodennou súčasťou výchovy mladých ľudí na našich školách.

Stručné zhrnutie jednotlivých kôl projektu Educate Slovakia na našej škole:

3.kolo – Február 2015

Vytvorili sme 10 skupín žiakov – spolu 130 žiakov 5.-9.ročníka. Každá skupina strávila 3 vyučovacie hodiny s jednou dvojicou zahraničných stážistov . Inými slovami – každý zúčastnený žiak strávil spolu 6 vyučovacích hodín rozširovaním slovnej zásoby pri aktívnom počúvaní, hrách a rozhovoroch.

Stážisti:

• Geoffrey Mai – Austrália
  • Dasha Biriukova – Ukrajina
  • Erika Primasanti – Indonézia
  • Claire Lin – Taiwan

2.kolo – Jún 2014

Zapojilo sa spolu 170 žiakov – všetci žiaci 5. a 6.ročníka a výber žiakov z vyšších ročníkov. Pracovný týždeň bol členitejší: pondelok a piatok patril exkurziám – deti previedli stážistov mestom (hradný areál, mestský park, pešia zóna a Ponitrianske múzeum). V utorok, stredu a vo štvrtok sa mladší žiaci zúčastnili na interaktívnych prezentáciách, starší žiaci si pripravili prezentácie o Slovensku a so stážistami v školskej kuchynke varili miestne špeciality.

Stážisti:

• Josep Ramon Espinet – Španielsko
  • Kanokwan Morthong (Som) – Thajsko
  • Farha Gaznavi – Singapur
  • Pikman Lam (Grace) – Hong Kong

1.kolo – Február 2014

Do projektu sa zapojilo približne 160 žiakov 7.- 9. ročníka. Vytvorili sme spolu 12 pracovných skupiniek, ktoré sa v priebehu týždňa stretli so všetkými stážistkami na 90-minútových besedách. V praxi to znamená, že všetci zapojení žiaci strávili 8 vyučovacích hodín aktívnym počúvaním a komunikáciou v cudzom jazyku.

Stážistky:

• Mariama de Arruda Miranda – Brazília
  • Yu Hongxuyang (Catherine Yu) – Čína
  • Adinda Maharani Putri Fermana – Indonézia
  • Nilay Caliskan – Turecko

1. 7.  – 31. 8. 2019 – letné prázdniny

Lýdia

29.5.2019 – Zážitkové vyučovanie

30.5.2019 – SONG (Aktuality, Fotogaléria, Úspechy)

6.6.2019 – Usmernenie k dotácii na stravu (Škola – Dokumenty)

7.6.2019 – Po stopách M. R. Štefánika – vyhodnotenie (Aktuality, Fotogaléria)

10.6.2019 – Prvé sväté prijímanie (Aktuality, Fotogaléria)