Školská integrácia

V našej škole má starostlivosť o deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami dlhoročnú tradíciu. O jej úspechoch hovorí aj to, že viacerí z našich integrovaných žiakov úspešne ukončili stredoškolské vzdelanie a zaradili sa do pracovného života, prípadne pokračujú v štúdiu na vysokej škole.

V súčasnosti máme 85 začlenených (integrovaných) žiakov v bežných triedach. Sú to predovšetkým deti s vývinovými poruchami učenia (dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkúlia) a s narušenou komunikačnou schopnosťou (NKS). Tiež žiaci našej školy, ktorým bola diagnostikovaná ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou), ADD (porucha pozornosti bez hyperaktivity), prípadne zdravotné oslabenie.

Žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa venujú traja školskí špeciálni pedagógovia:

• Mgr. Kvetoslava Kleknerová                         (kleknerova@zsbenkova.sk)
  • Mgr. Monika Chochulová                              (chochulova@zsbenkova.sk)
  • Mgr. Agáta Fridrich Dolhá – VIN                   (fridrichdolha@zsbenkova.sk)

Činnosť školského špeciálneho pedagóga

Práca so žiakmi

Priama práca v zmysle špeciálno-pedagogickej vzdelávacej činnosti, reedukácie a kompenzácie ich porúch (predovšetkým vývinové poruchy učenia a narušená komunikačná schopnosť). Špeciálnopedagogická starostlivosť závisí od stupňa poruchy a počtu integrovaných žiakov.

Spolupráca s  učiteľmi

Vytváranie Individuálnych výchovno-vzdelávacích programov, odborné konzultácie o konkrétnych potrebách žiakov a úpravách ich vzdelávania a hodnotenia vo všetkých dotknutých predmetoch; metodické vedenie, vzdelávacie aktivity.

Spolupráca s odbornými zariadeniami

• CPPPaP, Nitra – Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie
  • Súkromná CŠPP – DysCentrum, Nitra – Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva

Spolupráca s rodinou

• Individuálne odborné konzultácie podľa potreby
  • Metodické vedenie domácej prípravy a nápravy porúch učenia a iných oblastí;
  • Príprava a vedenie vzdelávacích aktivít pre rodičov

• Školskí špeciálni pedagógovia – cez t. č. školy
  • Konzultačné hodiny pre rodičov: PO 14,00 – 16,00 (je dobré vopred si dohodnúť)
  • CPPPaP, Nitra – t. č. 037 / 6554 246, 6554 245