26.10.2015 – Medzinárodný deň školských knižníc – Žiaci v školskej knižnici – v centre vzdelávania.

Aj v tomto školskom roku žiaci 1. – 4. ročníka realizovali podujatie k tomuto sviatku.
Program sa začal ráno o 9.00 h privítaním prvákov v našej školskej knižnici. Pozvali sme pani riaditeľku Mgr. Anetu Galovú, ktorá mala pripravenú prezentáciu v Powerpointe Ako vzniká kniha, kto ju tvorí, ako sa treba k nej správať a chrániť ju. Hoci prváci ešte nevedia čítať, ich záujem o literatúru je veľký a my sme sa ho snažili podporiť aj rôznymi rozprávkovými hádankami, básničkami a ilustráciami. Tretiaci sa venovali čítaniu s porozumením. Obľúbená kniha Príroda pod lupou poslúžila na vyhľadávanie odpovedí do priloženého testíku. Niektoré pojmy a informácie boli deťom známe, iné museli vyhľadať v slovníčku alebo v registri knihy. Správne odpovede vyhodnotila vždy celá skupina až potom ich prezentovali ostatným žiakom. Cieľom bolo čítanie s porozumením, spolupráca v skupine, orientácia v odbornej literatúre, poskytnutie získaných informácií ostatným. Pre štvrtákov boli úlohy náročnejšie. Čítanie s porozumením si precvičili pri práci s knihou História ľudstva. Niektoré skupiny žiakov vyhľadávali odpovede na otázky v testíku v knihe, iné pracovali s internetom. Porovnali správnosť odpovedí, doplnili mnohé otázky o získané informácie a postrehy. Tvorili ďalšie otázky a úlohy, ktoré predkladali ostatným skupinám na vyriešenie. Táto činnosť sa im veľmi páčila a deti vlastne sami otvárali nové a nové témy, ktoré ich zaujímali. Dokázali spracovať veľké množstvo informácií a používali pri tom nielen danú knihu, ale aj internet. Na doplnenie vyhľadávali v knižnici aj podobnú literatúru. Po vyhodnotení testíkov prišli na rad zábavnejšie úlohy. Interview s učiteľom prinieslo veľa smiechu a veselosti pri odpovediach pedagógov o ich detstve , čítaní pod perinou, prežívaní strachu v dobrodružnej literatúre, slzičiek pri čítaní zaľúbených románov. Mnohí žiaci zistili, že ich učitelia čítali tie isté knihy aké čítajú teraz oni. Radi si poznačili názvy tých, ktoré nepoznali a pútavé rozprávanie učiteľov ich presvedčilo, aby si aj oni takú knižku zaobstarali. Keď sa deti rozchádzali domov a do školského klubu hovorili o príjemne strávenom dni, kedy sa mnohé naučili a prežili pritom veľa zábavy.

This entry was posted in Aktuality 2015/16. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.