Exkurzia – ručná výroba papiera

V piatok 13. 5. 2016 sa žiaci tretích ročníkov zúčastnili zaujímavej exkurzie v papierni Petrus“ neďaleko Senice, ktorá  sa môže pochváliť tým, že je najmenšou  a  zároveň jedinou na Slovensku, kde sa ručne vyrába papier v najvyššej kvalite. Jedinečný papier, na ktorý píše dokonca  aj prezident, alebo sa na ňom podpisujú medzinárodné zmluvy. Vypočuli si prednášku z histórie vzniku a výroby  papiera, ktorá bola spojená s ukážkami  – od papyrusu cez pergamen až k papieru, aký používame dnes. Zoznámili sa s technológiou zariadenia ručnej papierne, s prípravou materiálu, čerpaním, lisovaním a sušením papiera.

Okrem zážitkov a nových vedomostí si domov priniesli aj „malý poklad „  – vlastnoručne vyrobený papier.

This entry was posted in Aktuality 2015/16. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.